KDYŽ LÁSKA KVETE
Oslava jara, našich srdcových dodavatelů, plnoletosti našeho vztahu a lásky kolem nás.
Rozhodly jsme se trošičku poodkrýt zákulisí svatebních příprav a před začátkem hlavní svatební sezóny jsme si střihly jednu svatbu nanečisto. O svatbách jsme se rozpovídaly ze všech stran a ptaly se svatebních dodavatelů úplně bez obalu na jejich práci i co by poradili těm, které svatba teprve čeká.
KONCEPT,DEKORACE,KVĚTINY A TISKOVINY:
@organizujemestesti LOKACE:
@stateksmrciny FOTOGRAF:
@martinfaltejsek VIDEO:
@the_emotions_videography MUAH:
@mua.karamela MODELOVÉ:
@jsemkateriina +
@jansedlacek ŠATY:
@petiteefashion OBLEK:
@suitsup.cz ŠPERKY:
@27jewelry DORT A SWEETBAR:
@malicko.cz KERAMIKA NA STŮL:
@vypecky MEDIÁLNÍ PODPORA:
@budemesvoji.cz Co bylo motivací pro vytvoření jarního editorialu?
Prožij: Rozhodně se nedá říct, že bychom se před nejnabitější částí roku nudily. Každá z nás má k Prožij ještě několik dalších projektů (nebo dětí :D) a když s tímhle nápadem naše Kačí přišla, tvářily jsme se všechny dost skepticky. Ona ale (naštěstí!) umí lidi pro svůj nápad nadchnout a zlanařit je během pár minut. Hlavním důvodem, proč vznikl tento editorial, byla chuť oslavovat. S příchodem jara a prvními slunečními paprsky se v nás probouzí lvice. Sypeme z rukávu jeden moodboard za druhým a připadáme si nezničitelné. Opak je pravdou, jak se dozvíme na konci sezóny, vyždímané jako špinavý starý hadr. Ale zpátky k věci, tedy k našemu jarnímu focení. “Pojďme oslavit lásku,” říkaly jsme si. Jak všichni víme, měsíc květen patří oslavám lásky. Tentokrát ale nechceme oslavovat partnerské vztahy, ale ty pracovní. Pojďme zpunktovat projekt, do kterého přizveme naše srdcovky, ať už ty dodavatele, které jsme za naší první oficiální sezónu měly tu čest poznat, a nebo další, které bedlivě sledujeme a obdivujeme, ale ještě nebyla příležitost se pracovně setkat. Proč čekat, než si je vyberou někteří naši klienti, že?
Jaké je téma a celý koncept tohoto projektu?
Prožij: Teď trochu vážněji: Dobré vztahy jsou pro nás zásadním pilířem toho, jak organizaci svateb chápeme. Součástí naší motivace ke vzniku Prožij byla chuť společně něco hodnotného tvořit. Tím, že i nás pojí nejen pracovní vztah, ale i přátelství, chceme i do dalších vztahů, které v rámci podnikání navazujeme, jít se srdcem na dlani. Při komunikaci se snažíme o maximální profesionalitu, ale zároveň otevřenost a lidskou tvář. Chceme poukázat na to, že svatební den je o dokonalé souhře všech členů, ať už to jsou vaši svatební hosté, nebo jednotliví dodavatelé. Dodavatelé mohou atmosféru a úspěch celého vašeho svatebního dne zásadně ovlivnit. Jak rády říkáme - z propojení detailů se skládá celek. Pokud se vy, budoucí novomanželé, budete cítit komfortně a uvolněně se všemi lidmi, kteří se na svatbě podílí, bude celý den D o to lepší.
Další aspekt, na který jsme tímto editorialem chtěly upozornit, je realizace svateb v kontextu etického podnikání a s ohledem na životní prostředí. Když jsme s Prožij začínaly, působila na nás velká spousta svatebního byznysu stylem “co nejvíce a co nejlevněji.” Tak jsme to ale dělat nechtěly. Říkaly jsme si: Proč vozit suroviny z velké vzdálenosti, když doma máme tolik kvalitních a ověřených dodavatelů? A zároveň, aby každá událost byla jedinečná, není potřeba pořizovat stále nové a nové věci. Proto v našem mobiliáři nenajdete jednorázové kusy. Využíváme primárně lokální značky, se kterými navazujeme dlouhodobější spolupráce.
Podnikání pro nás není o kvantitě, ale o kvalitě, ať už se bavíme o minimalistickém přístupu v dekorování, konceptu cateringu nebo množství klientů. Snažíme se, aby naše podnikání bylo udržitelné a odráželo tak základní vzorce, kterých se držíme i v soukromém životě nebo třeba v péči o domácnost. Jedinou správnou cestou, jak svatební dekorace a své dodavatele vybírat, není vždy slepě jít po bio etiketách a certifikovaných produktech. Důležité je přemýšlet o souvislostech a kombinovat věci tak, aby jejich příprava a použití mělo v konečném důsledku co nejmenší negativní dopad na životní prostředí nebo lidi, kteří se na její přípravě podíleli.
ORGANIZÁTORKY ŠTĚSTÍ PROŽIJ:Jací dodavatelé se na projektu podíleli a jak přistupují ke své práci? K výběru dodavatelů pro tento editorial jsme přistupovaly stejně, jako to děláme při plánování reálných svateb. Podporujeme lidi, kteří dělají řemeslo poctivě a s láskou. Dbáme na to, aby stejně jako my podnikali eticky s ohledem na lidi i na životní prostředí. Máme rády, když pro vás dodavatelé nejsou anonymní, ale stanou se součástí události. Doporučíme vám vizážistky, které vám kromě stylingu pomohou shodit trému a společně se zasmějete. Obléci můžete šaty šité v České republice návrhářkou, která vám poradí i jak je využít po svatbě nebo oslavě. Svatební prsteny jsou symbolem vašeho spojení, fandíme osobitosti stejně tak jako designeři a tatéři za kterými vás pošleme. Známe hudebníky i DJ, které zajímají vaše oblíbené pecky, i když už dávno nejsou cool a vědí, kdy je zařadit do playlistu. Fotografům a kameramanům vděčíme za mnohé - že si můžeme nádherné okamžiky připomínat i zpětně a nepřestávat být vděčné, že to s vámi můžeme sdílet. K jejich výběru přistupujeme s maximální odpovědností a je pro nás důležité, abyste svůj velký den prožili s někým, s kým se budete cítit komfortně a uvolněně a on měl tak prostor jen jako milý pozorovatel zachytit a podpořit krásu kolem.
Nejlepší rada kterou byste budoucím novomanželům dali:
Tanči na svojí svatbě, jako kdyby se nikdo nedíval.
SVATEBNÍ MÍSTO SMRČINY: Co si myslíte, že na Smrčinách nejvíce oceňují páry, které se u vás rozhodnou říci své ano? Z racionálního úhlu pohledu bychom řekli, že to je, paradoxně, naše opticky vyšší cena. Máme to nastavené tak, že máme jednu cenu a v té je zahrnuté veškeré vybavení, nábytek, možnost přespání, dokonce i věci jako např. sauna. Páry u nás mají plnou svobodu, nenutíme jim žádné další služby ani konkrétní dodavatele. Také nemáme žádné skryté poplatky, korkovné a podobně.
V emocionální rovině je za nás obrovské plus, že jsou na samotě a v přírodě, svatba může jít s hudbou a oslavami do ranních hodin. Snažili jsme se Smrčiny udělat tak, ať jsou samy o sobě krásné a není už potřeba plno výzdoby, takže to je položka, na které mohou snoubenci znatelně ušetřit.
Podle feedbacku od snoubenců dále oceňují náš osobní přístup. Sami jsme na Smrčinách měli svatbu, a tak máme plno tipů a vychytávek, jak si svatbu co nejvíc na Smrčinách užít, kde ušetřit, co za peníze stojí a co ne. Většinou máme se snoubenci pěkný vztah a rádi poradíme, kde víme. :)
Nejlepší rada, kterou byste budoucím novomanželům dali:
S ohledem na svatbu bychom poradili, aby opustili od myšlenky, že to bude perfektní. Vždycky se něco nepovede, nestihne atd. Zdravá ambice je, aby to bylo dobré. Je určitě důležité mít svatbu naplánovanou (ideálně s pomocí profesionálů), ale věci se dějí, počasí neovlivníte atd. Takže jít do toho s pocitem, že jste se připravili, jak jste mohli, a jak to dopadne, tak to dopadne - a bude to super. Nejdůležitější jsou na svatbě fajn lidi, a pokud máte je a další základy typu dobré jídlo, pití a hudbu, tak to bude bezva svatba - ať prší nebo ne. :)
FOTOGRAF MARTIN FALTEJSEK:
Jaká všechna kritéria by měli lidé zvážit při výběru svatebního fotografa? Při výběru fotografa by měli budoucí novomanželé klást důraz především na sladění své osobnosti s osobností fotografa. Mnoho se dá vyčíst už jen z prezentace na webu, na sociálních sítích či případně v podcastech a jiných rozhovorech. Samozřejmě poslední jmenované není záležitostí všech, ale určitě při rozhodování může pomoci. Fotky budou takové, jací jste vy. Proto dobrý svatební fotograf respektuje každou lidskou individualitu a zbytečně netlačí někam, kde se klient cítí nekomfortně.
Nejlepší rada, kterou byste budoucím novomanželům dali:
Nesnažit se extrémně plnit očekávání druhých, protože je to VÁŠ den. A pozvat si jen ty hosty, se kterými souzníte.
THE EMOTIONS VIDEOGRAPHY: Proč by podle vás měly páry investovat mimo svatebního fotografa i do svatebního videa? Pro vzpomínky. Ty jsou tím jediným (kromě prstýnků a pár fotek), co po svatbě zůstane. Jenže i ty se začnou časem rozplývat. A až budou chtít manželé vnoučatům vyprávět o jejich svatebním dni, už si ho nikdy nevybaví takový, jaký opravdu byl. Co kdyby jim ukázali dokonalý odraz reality, který věrně odráží atmosféru a emoce celé svatby? Lidé by tam promlouvali, smáli se, plakali, byli opravdoví. A vnoučata by pak mohla prožít celý den s nimi. Stejně jako ho můžou novomanželé prožívat díky videu znovu a znovu až na věky věků. A to jim vytvoří zase nové emoce a vzpomínky, které by jim jinak zůstaly navždy skryty.
Nejlepší rada, kterou byste budoucím novomanželům dali:
Svatební den je oslavou vás a vaší lásky! Patří jen vám a lidem, které máte rádi. Není to rodinná oslava, ani pracovní teambuilding. Myslete na to při výběru hostů, dodavatelů (fotografa a videomakera především, protože vám budou v průběhu celého dne úplně nejblíž) a plánování celého svatebního programu. Je to jenom VÁŠ den.
VIZÁŽISTKA KAMILA KLEČKOVÁ: Čím se tvá práce odlišuje od práce jiných svatebních vizážistů? Liším se především tím, že působím nejvíce na poli focení a natáčení, kde jsem získala velkou diverzitu při pohledu na tváře. Jeden z důvodů je určitě rozmanitost v požadavcích klientů. Tudíž do světa svatební vizáže přináším takové trochu “out of the box” smýšlení, kde ke každé nevěstě přistupuji velice individuálně. Dokáži tedy vytvořit velice jemný makeup, který podtrhne přirozenou krásu, až po precizní linky všemožných délek či kouřovky s highliterem po celém těle. Avšak i přirozený look může být “full glam”. Možností je nekonečno.
Nejlepší rada, kterou byste budoucím novomanželům dali:
Znát svoje potřeby a umět o nich partnerovi říct - znát potřeby svého partnera a snažit se je naplňovat.
MALIČKO:Máš nějaký tip nebo trik, jak dopravit svatební dort a sladký bar na místo konání bez karambolu? Haha, že bych měla trik, to nevím. Ale vždycky jsem celou cestu, co se týče dopravy všeho sladkého bez úhony, dost nervózní. Je to o nervy, protože všechno musí být dokonalé. Nejraději se vším jezdím sama, protože jedině pak je zaručený, že budeme všichni spoko a ten stres nepřeju nikomu. Bohužel to někdy nejde, a tak naskládám sladké do krabic, vždycky co nejvíc na pevno, aby se to v tom nehýbalo.
Ale dorty jsou oříšek pořád. Dvě patra cestu zvládnou, ale se třemi jezdím sama. Dort nechávám rozložený a dostavuji na místě. Nevím, je to velká odpovědnost až do samotného zakrojení. A tak je potřeba, aby vše bylo tak, jak má být. Klepu to, ale svatební dorty, co vím, se vždycky rozkrájely všechny v pořádku. Jednou jsem ale měla nahnáno. Ale na té svatbě byl tak skvělý catering, který tu mojí tíhu vzal částečně na sebe a skvěle dort přepravili k nakrojení a sami ho pak celý nakrájeli. Na to nikdy nezapomenu a vděčnost jim posílám neustále.
Jednou se mi ale stalo, že při vyndavání z auta mi narozeninový dort v krabici prostě vypadl, ve tmě, na parkovišti a do štěrku. Naštěstí paní, pro kterou byl, byla super skvělá a milá. Měla pochopení a já měla pár hodin navíc do odevzdání, a tak jsem stihla udělat dort nový.
Nejlepší rada, kterou byste budoucím novomanželům dali:
Necítím se na rozdávání rad novomanželům, protože nevím, co všechno manželství obnáší. :))) Ale pro všechny budoucí novomanžele si přeju, aby si hlavně ten svůj velký den užili. Nebojte se úkolovat rodiny a kamarády, nebo si najměte skvělé organizátorky, ale neberte to všechno na sebe. Co vidím, je, že ten velký den tak moc rychle vždycky uteče a já si pak po předání sladkého nejvíc přeju, ať si to novomanželé užijí a veselí se ještě měsíce po tom. A že všechno nemusí být tak dokonalé, jak to před tím vším chceme. Stejně je to pak občas prostě jinak. Hlavně ať je na co vzpomínat, protože o tom to je. A o lásce.
27JEWELRY: Co vše by měli snoubenci zvážit před výběrem snubních prstenů? Při výběru prstenů bych doporučila dívat se do budoucnosti. Nesoustředit se jen na to, jak bude prsten vypadat na mé ruce ve svatební den, ale jak bude vypadat a hlavně zda mne bude bavit za 20 či 30 let, neboť je to šperk na celý život.
Nejlepší rada, kterou byste budoucím novomanželům dali:
Partneři a pak následně manželé jsou stále dvě svébytné jednotky, proto si myslím, že je důležitý nadhled, tolerance a pokusit se vidět věci i z pohledu toho druhého.
PETITEÉ:Spousta nevěst dává přednost půjčení svatebních šatů oproti ušití z důvodu jejich nevyužití po svatbě. Jaké jsou za vás možnosti využití svatebních šatů, aby po svatbě nevisely ve skříni? Jsou nějaké cesty, jak šaty přetvořit a nabízíte některé z nich přímo u vás? Využití šatů po svatbě: my v ateliéru nabízíme udržitelný balíček green, kde je možné zhotovit několikadílný komplet svatebních šatů, např. top na ramínka + sukně + top s rukávy a to pak nevěsty dále využijí po svatbě, sukni lze zkrátit a topíky se dají nosit se sukní nebo kalhotami dle libosti. Samozřejmě tak přizpůsobujeme i materiály na šaty, aby byly pohodlné z příjemných a často přírodních látek a byl tak zachován komfort při dalším nošení. Pokud chce nevěsta šaty v celku, pak jen stačí vymyslet design tak, aby se šaty daly po svatbě využít, např. zkrácením šatů nebo přešitím šatů. Další výhodnou a udržitelnou variantou pro naše nevěsty může být balíček sustainability, kdy šaty ušijeme na míry nevěsty a navrhneme design tak, aby se šaty po svatbě daly nechat u nás v ateliéru a zařadit do naší malé půjčovny šatů, kde jsou jak modely po nevěstách, tak modely z našich kolekcí, které ručně šijeme v dílně v Praze.
Nejlepší rada, kterou byste budoucím novomanželům dali:
Na vztahu se musí stále pracovat, aby fungoval po všech stránkách.
SUITS-UP:
Jak dlouho před svatbou je ideální přijít vybrat oblek, aby se vše stihlo ženichovi na míru upravit a bylo z čeho vybírat? Zkoušku obleku doporučujeme ideálně 2 měsíce před svatbou. Pokud chce mít ženich oblek vyřešený co nejdřív, může si rezervovat termín kdykoliv dříve, jen je potřeba, aby následně nedošlo ke změnám váhy, jelikož na zkoušce probíhá měření, na základě kterého je oblek ženichovi upraven na míru. Oblek umíme zajistit také doslova do druhého dne, nicméně letní měsíce máme velmi vytížené a nemůžeme pak zaručit, že bude k dispozici preferovaná barva.
VÝPEČKY:
Vaše výrobky jsou minimalistické, ale přesto velmi originální. Kde čerpáte inspiraci a jak dlouho cca trvá výroba takového talířku na prstýnky? Samotná výroba talířku není tak dlouhá, spíš je dlouhý proces okolo. Talířek vytlačuji prstama. Nemám žádnou formu, všechno dělám od oka a alespoň je každý kousek originál. Asi bych ani nechtěla každý stejný, to by mě nebavilo.
Talířek musí několik dní schnout, a pak se musí začistit. Poté jde na první výpal. Ten chladne klidně celý den, pak se naglazuje a znovu vypálí.
Nejlepší rada, kterou byste budoucím novomanželům dali:
Novomanželům bych ráda poradila, ať spolu cestují a dělají si drobné radosti.
budoucí nevěsta
KATEŘINA REZKOVÁ:Jaké byly hlavní důvody k tomu svěřit vaší svatbu do rukou svatebních koordinátorek?Hlavním důvodem, proč si k organizaci svatby přizvat koordinátorky, pro mě bylo mít svatební den opravdu pro sebe a nemuset řešit nic jiného. Mít někoho, na koho se bude moci kdokoliv během svatby obrátit.
Taky nejsem organizační tip, a tudíž jsem věděla, že kdybych na to byla sama, vzali bychom se až na sto let.
budoucí ženich
JAN SEDLÁČEK:
Na co se na vaší svatbě těšíš nejvíce? (Kromě toho, že si vezmeš Kačku :D)Nejvíc se těším na moment, kdy poprvé uvidím Kačí přicházet uličkou. Už teď vím, že mě ten pohled dostane do kolen a zamiluju se do té úžasné a nádherné ženy znovu, ačkoliv už teď jsem zamilovaný až po uši.
Samozřejmě se těším na celou svatbu, ale tohle je pro mě asi ten největší moment.
Co bychom chtěly vzkázat světu? za celý tým Prožij: Nechť láska kvete! Přejeme krásnou svatební sezónu všem, kteří se podílí na tom, aby vstup do manželství byl odrazem vztahu dvou lidí a abychom na naše svatby mohli vzpomínat vždy s úsměvem.